ראיון חג עם ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר:

״ כגודל הפוטנציאל הטמון במרום הגליל כך גודלו של האתגר לממש אותו״

מאמין בדור הצעיר.

בניגוד לשאר הישובים מסביב – מערכת הבחירות במרום הגליל טרם התחילה // על ההצלחה במערכת החינוך המקומית // הטבות המס שחולקו לכלל הישובים // הארכת תוקפו של חוק הגליל וההטבות לחקלאים עליהם נלחם // על התקציבים הגדולים // על הרכבל המיועד שצפוי לשנות את פני האזור // ועל החקירות של עמיתיו

ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר, נמצא בתפקיד כמעט עשור והרגל שלו לא נחה לרגע מדוושת הגז שמובילה אותו ואת הישובים להשקעות בסדרי גודל שמתאימים לערים גדולות בארץ.
הוא יליד עלמה, נשוי לנגה ואב לחמישה שוויתר על קריירת עריכת הדין לטובת התפקיד, אותו ראה מבית אביו, בן ציון סופר ז״ל, שהיה ראש מועצה ולא הספיק לסיים את כהונתו, אחרי שנהרג בתאונת דרכים.
מועצות אזוריות כמו מרום הגליל פרוסות על פני שטח מוניציפלי עצום מצד אחד ומאידך דורשות התייחסות פרטנית לכל ישוב וישוב. בדרכו, הצליח סופר במהלך השנים לייצר מערכות עבודה פוריות עם הישובים שכללו השקעות רבות בפיתוח ותשתיות.
סופר, שקיבל את תמיכתם של 70% מהבוחרים, לא היה רוצה להגיע למערכה הקרובה מבלי שיהיה מולו מועמד, כדי שיוכל לקבל מנדט נוסף מהתושבים להמשך העשייה.

להבדיל מהישובים הסמוכים בהם מערכת הבחירות כבר החלה, במרום הגליל שקט.
– נכון במרום הגליל שקט, למרות שתמיד יש משהו מאוד תוסס בהוויה הפוליטית שלנו וזה לא רק לפני בחירות אלא במשך כל השנה. אנשים מאוד אוהבים את העשייה הציבורית ועוסקים בה.

אחרי שתי קנדציות בתפקיד, מה המסקנה הכי ברורה שהגעת אליה לגבי מרום הגליל?
– שכגודל הפוטנציאל הטמון במרום הגליל כך גודלו של האתגר לממש אותו. ושרק על ידי המשך עבודה מאומצת התמדה ואמונה בדרך נוכל להמשיך להצליח.

אם היית צריך לבחור 5 דברים שהיו הכי משמעותיים למרום הגליל בעשור הזה. מה הם היו?
– השבת אמון הקהילה במערכות החינוך של המועצה. דבר המתבטא במספר התלמידים.
הכללת כל היישובים במפת העדיפות הלאומית.
השגת הטבות מס לכל יישובי המועצה.
הארכת תוקפו של חוק הגליל וההטבות לחקלאים בעשור נוסף.
גיוס משאבים חסר תקדים לתשתיות ציבור ספורט וחינוך.

עם שר התיירות, יריב לוין.

״לייצר מנועי צמיחה שישמרו על החוסן הקהילתי״

מה הדבר הכי קשה או גרוע שקרה למרום הגליל בשנים האחרונות?
– לא הייתי מגדיר דבר אחד שהוא הכי קשה אלא יותר מתאר מגוון אתגרים שבהחלט היו נקודות מפתח ולפעמים משבר. למשל האיומים על החקלאות באזור והמאבקים להסרתם, או שחיקת תקציב המדינה המוקצה לנו או ההתמודדות עם הפסקת החשמל בסופה של 2013.  העבודה הציבורית מזמנת לא מעט משברים שאתה מתמודד עימם ברמה אזורית, יישובית ובקהילה שלנו הרבה פעמים גם ברמת המשפחה והפרט.

מה הדבר הכי טוב?
– גם כאן זה לא דבר אחד אלא מכלול: הצמיחה הקהילתית ביישובים, הדימוי והתפישה החיובית של מרום הגליל באזור ובארץ כמקום שכייף לחיות בו, עם איכויות רבות בחינוך בקהילה בטבע.

אתה מתמודד לקדנציה שלישית. מה הדבר הכי משמעותי למרום הגליל בחמש השנים הבאות?
– חייבים לייצר כאן מנועי צמיחה משמעותיים שידעו לשמור את החוסן הקהילתי וגם לשמש כמקור משיכה לאוכלוסיות נוספות. הדבר הזה כמובן נוגע למכלול של פעולות: יצירת מקומות תעסוקה, חינוך איכותי פורמלי ובלתי פורמלי, אומנות, תרבות, חיי פנאי קהילה וספורט שמבטיחים איכות חיים.

איפה אתה רואה את מרום הגליל בעוד עשור?
– אני רוצה לראות את קהילת מרום הגליל נהנת מהשלמת הפרויקטים הגדולים שאנו מובילים: בכל ישוב ישנה תשתית מבני ציבור וספורט ראויה חיים ביישובים מטופחים וירוקים עם חיי קהילה פעילים וסולידריות חברתית. מקבלים שירותים מוניציפליים איכותיים במרכז האזורי, ממשיכים להנות מהקונסרבטוריון, מבלים בפארק המשחקים האזורי, נהנים ממגוון אירועי תרבות ואומנות באולם התרבות האזורי, מתחנכים במוסדות החינוך המצוינים המותאמים לכל השקפות העולם הקיימות כאן. נהנים ממקורות תעסוקה יציבים ומשגשגים בחקלאות ובתיירות לצד פארקי תעשייה מובילים בתחומם ומרכזי מסחר מפותחים.

עם השר ישראל כץ. הרכבל הוא לא חלום.

״נמשיך במאבקים על קיום החקלאות״

החקלאות תישאר במרום הגליל או תעלם סופית?
– היא תישאר כי אנחנו נדאג לשמר אותה ובמיוחד את ענף המטילות, שעליו נסמכת פרנסת משפחות רבות באזור. החקלאות מעבר להיותה מקור פרנסה היא חלק בלתי נפרד מהמרקם האנושי ומהמטען הציוני של תושבי מרום הגליל, דבר כל כך שורשי לא ייעקר בקלות ולראייה המאבקים הקשים שניהלנו בשנים האחרונות באחדות, בנחישות ובהצלחה.

הבשורה המשמעותית על תכנון רכבל במרום הגליל ממתחם הרכבת המיועד הוא קפיצת מדרגה גדולה לאזור. זה יצליח להגיע ליישום?
– עוד לא פגשתי פרויקט ששר התחבורה שלנו הצהיר עליו ולא הגיע ליישום. לשמחתי ממשקי העבודה שלנו מול משרדי הממשלה מאוד פוריים ויש לעבודה המקצועית המשותפת גם פירות. אני מאמין שהרכבל ייושם. הוא כבר נמצא בשלבי תכנון והוא יהווה מוקד משיכה נוסף לתיירות המיוחדת של מרום הגליל.

ההחלטה של הפרקליטות בעניין שמעון סויסה, היתה משמעותית ועם ציפיות לשני ראשי רשויות באזור שממתינים למוצא פיהם. המשטרה הלכה רחוק או אולי ראשי הרשויות?
– אני שמח בשמחתו של חברי סויסה ומייחל להתרת הספקות גם באשר לחבריי ראשי הרשויות האחרים. הדברים מצויים בבדיקת מערכות החוק בהם יש לי אמון שהם עושים עבודתם נאמנה. אני לא חושב שיש לי את הכלים והידע הדרוש כדי להתייחס לכאן או לכאן.

פארק התעשייה בדלתון הפך למודל לחיקוי. יש עוד מקום לפיתוח הפארק?
– בוודאי שיש עוד מקום לפיתוח הפארק, יש לו מנכ"ל מצויין שמקדם את פיתוחו ואני מאמין ביכולותיו ובכוח של שיתוף הפעולה בין כל ראשי הרשויות השותפות. הפארק נותן מענה למקורות תעסוקה למאות משפחות ונמשיך לשמור עליו ולטפח אותו. בימים אלו אנו כבר שוקדים על הרחבה נוספת. בהזדמנות הזאת אני מזמין את כולם להגיע לאירועים המיוחדים לכל המשפחה שייערכו בו בחול המועד ללא תשלום.

עם ילדי הישובים בסנדת רטוריקה

״ההשקעות לא תמיד שוות בין הישובים״

אפשר לומר שתקציבים הפכה להיות מילה נרדפת למרום הגליל. נדמה שהבעיה לגייס כספים קטנה לעומת הצורך לאזן את החלוקה בין 24 ישובים. איך מצליחים?
– המלאכה של העמדת הצרכים הרבים בפני השלטון המרכזי מאוד מורכבת והגם שזאת עובדה שהצלחנו לגייס משאבים אדירים לאזור, אנחנו רחוקים מלתת מענה לכלל הישובים ולכלל הצרכים. ריבויי הצרכים בישובים נובע בין היתר מפערים שנצברו משך עשרות שנים לצד אתגרים חשובים שלא פשוט להכריע בסדר חשיבותם.

כיוון שלא באמת אפשר לומר שההשקעה בקידום התיירות במירון חשובה יותר מהקמה ושיפור של תשתיות בלבנים שעומדת בפני הרחבה, זה חשוב וזה חשוב.
– אכן המורכבות של רשות עם 24 יישובים באה לידי ביטוי גם בכך שכאשר אתה מצליח דווקא לגייס משאבים רבים אתה עדיין לא מצליח לתת מענה לכולם. אז אנחנו ממשיכים לעבוד קשה מאוד ועושים כמיטב יכולתנו לתת לכל אחד מה שנחוץ. ישנם דברים שהצלחנו ליישר בהם קו בכל היישובים למשל מתקני שעשועים אבל ישנם משאבים שבהגדרה לא יכולים להתקיים בכל יישוב למשל אולם ספורט גדול ושם אני מנסה לאזן על ידי עבודה לפי עדיפויות שמגובשות עם וועדי הישובים בכל שנה וכן לפי אזורים החולקים לגוש דרומי וצפוני.

יהיו בחירות במרום הגליל בעוד פחות משמונה חודשים?
– בשלב הזה עוד קשה להעריך אבל אני אשמח שיהיו. בסופו של דבר קבלה מחודשת של המנדט מהציבור היא המדד הטוב והמשוב המדויק ביותר לעבודה שלנו.

ערב חג האביב. אם היית יכול לקבל מטה קסמים עם משאלה אחת למרום הגליל. מה היא הייתה?
בהשראת האביב אני אגיד שאני מאחל לקהילת מרום הגליל לפרוח, להתחדש ולהמשיך לצמוח ולחיות בחירות אמיתית מכל הבחינות.