הישג מרשים לחינוך בצפת:

הרב תחומי צפת זכה בתו תקן בינלאומי

קפיצת מדרגה אדירה לבית הספר הרב תחומי בצפת. השבוע התבשרה הנהלת בית הספר על זכייה בתו תקן בינלאומי לאיכות ומצוינות ניהולית. ראש העיר, אילן שוחט המכהן כיו"ר אגף החינוך בעיר שמח עם קבלת הפר ובירך את מנהל בית הספר וצוותי הניהול, שהובילו את בית הספר לפסגה חדשה.

שוחט: "כבר מספר שנים שבתי הספר התיכוניים בצפת קוטפים פרסים וניצבים בגאווה כמערכות חינוך מהמובילות בצפון. הזכייה בתו תקן בינלאומי היא תוצר של עבודה קשה ומאתגרת מצד מערך החינוך העירוני והנהלת בית הספר. היכולת של בית הספר להתחדש ולמקסם את הפוטנציאל של התלמידים הביאה את תו התקן הבינלאומי לצפת ולא פחות מכך, תלמידי בית הספר עצמם שהובילו את הרב תחומי צפת להכרה ארצית בזכות הישגיהם.

מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון אמרה עם קבלת הפרס: "אני נרגשת, שמחה וגאה לברך מעומק הלב ובחום רב את בית הספר התיכון עמל בגין צפת בניהולו של עופר זפרני שזכה השבוע בתו תקן בינלאומי לאיכות ומצוינות מהדרגה הגבוהה. מדובר באות של כבוד לבית הספר, למערכת החינוך בצפת ולמחוז הצפון כולו. שאפו גדול לכל הנוגעים ולכל העושים במלאכה. זה המקום לברך גם את השותף המרכזי להישג ולהצלחה, ראש העיר אילן שוחט. ד"ר שמחון ציינה כי  מדובר בתהליך שארך שנתיים והניב לבית הספר רב תחומי בצפת כתר לבית הספר, שזו הדרגה הגבוהה ביותר של איכות ומצוינות בארגון חינוכי.

צוות ית הספר השותף לתהליך

מנהל בית הספר, עופר זפרני מבקש להדגיש כי התהליך לקבלת תו התקן כלל חלק גדול מצוות המורים, העובדים ובעלי תפקידים ולמעשה היו שותפים לו כל צוות המורים.
בתוך התהליך בית הספר אמץ את המצויינות הארגונית והניהולית והפך אותה לדרך חיים.
״ללא ספק הערכה נתונה לכל אחד מהמורים והעובדים העושים ימים כלילות כדי להוציא הלכה למעשה את כל המעשה החינוכי לפועל, תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים בהמון אהבה ובמקצועיות.
זו גאווה גדולה ובהחלט סימן דרך חשוב הממקם את בית הספר בחזית בתי הספר המצטיינים בישראל.
תודה מיוחדת למנהלת המחוז הד"ר אורנה שמחון, היוזמת ופורצת הדרך לכניסת ה efqm באופן בלעדי למחוז צפון, לראש העיר מר אילן שוחט המאפשר את מרחבי העשיה מתוך תפיסה כי החינוך נמצא בראש סדר העדיפויות בבירת הגליל צפת וכמובן לרשת עמל ולמנכ״לית הרשת עו"ד רווית דום, הכוח המניע והמאפשר לבית הספר לפרוח ליזום ולהמריא .. תוך כיבוש פסגות כל פעם מחדש״.

המודל שהופעל בצפת הוא ה EFQM – מודל לניהול שינוי ארגוני שנועד לאפשר לארגונים חינוכיים ואחרים להתמודד עם עולם דינמי, תחרותי ומשתנה , להתעדכן ,למנף אתגרים חדשים , להניע שיפור מתמיד ולמקסם הישגים, הצלחות ,ביצועים , תוצאות, חדשנות ,מצוינות ושגשוג תוך ניהול מדדים ובקרה, למידה, הערכה , רפלקציה והיזון חוזר. הכלים בהם עושה המודל שימוש כוללים ניהול גמיש ואפקטיבי , פיתוח יכולות ארגוניות , חזון , שותפויות , למידת עמיתים ועוד. בתיכון מקיף עמל ע"ש בגין בצפת , לומדים כ -1000 תלמידים ב – 42 כיתות עם 108 עובדים.